Karting: 2ο Rotax Max Challenge

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 2ος Αγώνας Rotax Max Challenge / Rotax Max Challenge GR από τον σύλλογο ΑΣΠΙΣ Motorsport Club. Μετά από περίπου 10 χρόνια, ο θεσμός ξαναέκανε δυναμική εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη, στην πίστα Drive Park, στο Νέο Ρύσιο.

Στην κατηγορία Micro Max (6,8 hp) αρχηγός του Grid ήταν ο Γιώργος Καφαντάρης (ΣΦΙΚΑ – Ray Motorsport) με χρόνο 59”785, ενώ 2ος ήρθε ο Στέφανος Σταμπολίεβ (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) με 1’00’215 έχοντας μόνο 2 αγώνες στο παλμαρές του. Στην 3η θέση κατάφερε και ανέβηκε ο Χρήστος Χατζής (ΕΛΛΑΔΑ – Catzis Racing Team) με 1’00”163 ενώ το grid έκλεισε ο Αλεξάνδρου Νικόλαος (ΑΣΠΙΣ – ΑΣΠΙΣ Racing) με 1’00’’295.

Στη Mini Max (13 hp), νικητής ήταν ο Μάριος Αγγελόπουλος (ΑΛΑ – Speed Force) με χρόνο 56’’601, ενώ πίσω του ολοκλήρωσε ο Γεώργιος Θεοδωρακόπουλος (ΣΦΙΚΑ – Chatzis Racing Team) με 57’’234. Στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Νικόλαος Λύκος (ΕΛΛΑΔΑ – Abloy FS Kart Racing Team) με χρόνο 57’’627.

Στην κατηγορία Junior Max (22 hp), επικράτησε ο Γιάννης Λάντζης (ΣΦΙΚΑ – Chatzis Racing Team) με 55’’765, του συναθλητή του Λάζαρου Ουγιάρογλου (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) που τερμάτισε στην 2η θέση με 55’’912. Τρίτος στο βάθρο ανέβηκε ο Γεώργιος Μπερσής (Off Road Team – Ray Motorsport) με 56’’287.

Στην κατηγορία Senior Max (29 hp), νικητής ήταν ο Εμμανουήλ Σκεμπετζάκης (ΑΛΑΧΑΝΙΩΝ – Kartworks) με 55’’155, ακολουθούμενος από τους Ιωάννη Σταματίου (ΑΛΑΚΟΡΙΝΘΙΑΣ – Stergiou Racing) και Dario Zimbalista (GSR Team), μία συμμετοχή από το Ισραήλ. Στην κατηγορία DD2 Max (34 hp), επικράτησε με άνεση ο Παύλος Ξινός (ΑΡΤΕΜΙΣ – PRT motorsport) με 55’’124. Ακολούθησαν ο Μανώλης Τζαμαριαδάκης (ΑΣΣΟΑΑ – Zahos Praga Racing Team) και Χρήστος Οικονόμου (ΑΣΜΑ – PRT motorsport). Τέλος, στην υποκατηγορία DD2 Max Masters, ο Μανώλης Τζαμαριαδάκης (ΑΣΣΟΑΑ – Zahos Praga Racing Team) τερμάτισε πρώτος, εμπρός από τον Μπεάζογλου Γεώργιο (ΑΣΠΙΣ – Cosmos Rally Kart Academy) που γυρνούσε μόλις στο 57’’587.