WRC: Δυνατό ξεκίνημα για Neuville αλλά…

Ο Thierry Neuville έχει το προβάδισμα στο Rallye Monte-Carlo μετά το χθεσινοβραδινό ξεκίνημα που δεν ήταν και το ιδανικό για το WRC του 2017. Ο Βέλγος ήταν ταχύτατος με το νέο Hyundai i20 Coupe WRC και μετά από τις δύο νυχτερινές ειδικές διαδρομές προηγείται στην προσωρινή κατάταξη με 7,8 δευτερόλεπτα διαφορά από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Sebastien Ogier με Ford Fiesta WRC.

Δυστυχώς το ξεκίνημα του Monte-Carlo σημαδεύτηκε από ένα δυσάρεστο γεγονός, κατά την πρώτη ειδική διαδρομή. Ένας θεατής έχασε τη ζωή του σε περιστατικό με εμπλεκόμενο τον Hayden Paddon της Hyundai. Ο οδηγός έχασε τον έλεγχο του i20 Coupe σε μια αριστερή στροφή με μαύρο πάγο και γλίστρησε ανεξέλεγκτα στην πλαγιά του βουνού, χτυπώντας τον άτυχο θεατή. Το πλήρωμα είναι καλά στην υγεία του, ενώ οι οργανωτές επενέβησαν άμεσα μεταφέροντας τον άνδρα σε νοσοκομείο της Νίκαιας. Ωστόσο σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση, αυτός υπέκυψε τελικά στα τραύματά του. Η 1η ειδική του αγώνας βεβαίως ακυρώθηκε, ενώ ο αγώνας συνεχίστηκε έστω και με μικτή καθυστέρηση στη 2η ειδική διαδρομή.

Φυλαγμένα οδήγησε χθες βράδυ ο Ogier, ενώ αναμένεται σήμερα και αύριο να εξαπολύση την επίθεσή του.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, είναι πολύ νωρίς ακόμη για να κάνουμε οποιαδήποτε πρόβλεψη. Οι νυχτερινές ειδικές διαδρομές δεν μπορούν να αποτελέσουν κριτήριο, καθώς πολλοί οδηγοί ήταν αρκετά φυλαγμένοι στην πρώτη τους 100% αγωνιστική επαφή με τα καινούρια αυτοκίνητα. Ο Ogier παρά την ελάχιστη επαφή του με το Fiesta, κατάφερε και κράτησε έναν καλό ρυθμό και στην ουσία είναι ο μοναδικός που δείχνει να βρίσκεται στο ρυθμό του Neuville. Η μεγάλη έκπληξη όμως ήρθε από την πλευρά της Toyota, με τον Juho Hänninen να φέρνει το Yaris WRC στην 3η θέση της χθεσινοβραδινής κατάταξης, στον πρώτο ever αγώνα της Toyota μετά από 17 χρόνια.
Πολύ καλή ήταν η επίδοση και του Kris Meeke στο μέχρι τώρα come back και της Citroën, φέρνοντας το νέο C3 WRC στην 4η θέση εμπρός από τους Ott Tänak και Elfyn Evans. Σήμερα το Rallye Monte-Carlo περιλαμβάνει 6 ειδικές διαδρομές  με μεγαλύτερη την Aspres Les Corps – Chaillol των 38,94km που διεξάγεται δύο φορές.

Η έκπληξη του αγώνα ήρθε από την Toyota. Τους φτύνουμε μη τους ματιάξουμε…

4ος στην προσωρινή κατάταξη ο Kris Meeke με το Citroen C3 WRC.