WRC: Νίκη Ogier, βάθρο Toyota με το καλημέρα

Άξιος παγκόσμιος πρωταθλητής αποδείχτηκε σήμερα ο Sebastien Ogier στο Rallye Monte Carlo, κερδίζοντας για 4η συνεχόμενη φορά τον αγώνα, αλλά για πρώτη με τη νέα του ομάδα την M-Sport. Ο Γάλλος οδήγησε το Fiesta WRC σχεδόν αλάνθαστα, ωστόσο η αξιοπιστία του αυτοκινήτου σε συνδυασμό με τις ικανότητες του ήταν αυτά που του χάρισαν την πρώτη νίκη για το 2017.

Θρίαμβος θεωρείται η δεύτερη θέση για την Toyota Gazoo Racing η οποία στην επιστροφή των Ιαπώνων στο WRC, 17 χρόνια μετά τις Celica και Corolla, ανέβηκε στο 2ο σκαλί του βάθρου. Χαμογελαστός και όχι άδικα ο Jari-Matti Latvala έκανε ένα ξεκίνημα που θα ονειρευόταν ακόμη και στην εποχή της Volkswagen. Ικανό αποδείχτηκε το Toyota Yaris WRC, το οποίο έβγαλε το αγωνιστικό τετραήμερο χωρίς προβλήματα “νεότητας”.

Ιδιαίτερα δυναμική η μεγάλη πρεμιέρα του Toyota Yaris WRC, με τον Jari-Matti Latvala στη 2η θέση.

Άτυχος της ημέρας ήταν ο Ott Tänak, ο οποίος μετά από προβλήματα στο δεύτερο Fiesta της   M-Sport στέρησε για την ομάδα του το ονειρικό 1-2 και αρκέστηκε στην 3η θέση του βάθρου. Μάλιστα ο Εσθονός οδηγός αναγκάστηκε να κάνει μόνος τους επισκευές στο αυτοκίνητο προκειμένου να συνεχίσει και να κρατηθεί εντός πρώτων. Κάτι που τελικά ήταν αρκετό για να μείνει εμπρός από τον Dani Sordo με, ο οποίος έφερε το καλύτερο αποτέλεσμα για τη Hyundai σε έναν αγώνα που σίγουρα δε θα θέλουν να θυμούνται στην ομάδα. Υπενθυμίζουμε ότι ο Thierry Neuville που οδηγούσε τον αγώνα μέχρι τα μισά, χτύπησε και έσπασε την ανάρτηση του, ολοκληρώνοντας τελικά 15ος γενικής. Από την άλλη ο Hayden Paddon εγκατέλειψε μετά από έξοδο στην 2η ειδική διαδρομή που στοίχησε τη ζωή σε έναν άτυχο θεατή, ο οποίος ηλιθίως καθόταν στο πλέον επικίνδυνο και απαγορευμένο σημείο σημείο μιας στροφής απλά και μόνο για να βγάλει ένα καλό video…

1-3 για την M-Sport με τον Tanak να κλείνει την τριάδα.

Το καλύτερο αποτέλεσμα στην επιστροφή της Citroën στο θεσμό έφερε ο Stéphane Lefebvre στην 8η θέση της γενικής, σε ένα όχι και τόσο καλό ντεμπούτο για τα C3 WRC. Αντιθέτως, ο Craig Breen τερμάτισε 5ος με ένα Citroën DS 3, εμπρός από τον Elfyn Evans με ένα ακόμη Fiesta της M-Sport. Άνετος νικητής στο WRC 2 ήταν ο Andreas Mikkelsen με ένα Skoda Fabia R5.
Για τον επόμενο αγώνα, το παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλλυ παραμένει σε λευκό φόντο, με τον αγώνα της Σουηδίας να ακολουθεί στις 9-12 Φεβρουαρίου.